Nazareth: a régi dalok is felcsendülnek majd a vigalmon

A XXVII. Váci Világi Vigalom nyitónapján, 2019. július 19-én egy igazi rock-legenda, a több mint 50 éves Nazareth együttes lép fel! A magukat a rock dinoszauruszainak nevező skót hard-rock banda a Duna-parti Nagyszínpadon este tíz órakor csap a húrok közé, hogy felcsendüljenek az elnyűhetetlen Nazareth számok. A 2019-es interjúsorozat következő beszélgetése a Nazareth együttes alapító-basszusgitárosával Pete Agnew-vel készült.

– A hatvanas évek végén és a hetvenes évek elején a Nazareth, a Led Zeppelin, a Deep Purple, a Black Sabbath és a Uriah Heep zenekarok alkották a hard-rock és a heavy-metal zenekarok első generációját. Hogyan emlékszik vissza a kezdeti évekre?

– Mi a hatvanas években robbantunk be, az igazi rock-generáció idején! Akkor még a zenekarok más stílust képviseltek, és tulajdonképpen olyan zenét csináltál, amilyet akartál, nem háromperces popvideók készültek, hanem termekben játszottunk, valódi közönségnek.

– Az 1973-as Razamanaz című albumuk robbant be igazán a sikerlistákra, előtte a Deep Purple-lel együtt turnéztak, mennyire hatott egymásra a két zenekar zenei világa?

– Azt hiszem, ránk nagyobb hatással voltak, mint mi rájuk. Ezt követte együttműködésünk Roger Gloverrel, aki olyan daloknak volt a producere, mint a Broken Down Angel és a Bad bad boy. Szép idők voltak ezek, ezekkel a számokkal kerültünk a brit toplisták élére.

OLVASÁSRA AJÁNLJUK  Újabb parkolóhelyek épültek Alsóvároson

– Számtalan kiváló dalt szerzett az együttes, de a feldolgozásokhoz is mindig jó érzékkel nyúltak, gondolok itt a Flight Tonight és a Love Hurts dalokra, melyek mindegyike óriási siker lett. Mi ennek a két feldolgozásnak a története?

– Abban az időben Rogerrel folytattuk a produceri munkát. Kicsit kevesebb saját dalunk volt akkor, és gondoltuk, szerencsét próbálunk pár átdolgozással is. Fontosnak tartottuk, hogy valóban a saját arcunkra formáljuk a dalokat, így mindig ügyeltünk arra, hogy valami igazán különlegeset alkossunk, amikor feldolgozásokat csináltunk, gyakran nem csak a zenei világba, hanem a szövegbe is belenyúltunk.

– A Hair of the Dog című fantasztikus Nazareth dalt viszont a Guns ’n Roses dolgozta fel, ennek is van története?

– A Hair of the Dog egy gyönyörű lányról szól, aki minden férfit az ujja köré csavar, de az énekesben párjára akad, és az megmutatja neki, hogy mennyire hasonlóak belülről. A szöveg maga számos szóviccet és képet is rejt magában, pont emiatt ezt a számot gyakran “Son of a bitch”-ként is emlegetik.

OLVASÁSRA AJÁNLJUK  Megérkeztek az első kisgyermekek az új váci bölcsődébe

Az 1999-es koncert turné közben elhunyt Darrell Sweet dobos pótlására rendkívül rövid idő állt rendelkezésre, míg a 2013-ban kényszerű okokból visszavonuló – ős nazareth-es, nagy öreg – Dan McCafferty énekes helyére hosszú időbe telt, amíg megtaláltátok az ideális frontembert Carl Sentance személyében. Mennyire viseli meg a bandát egyes tagok kiesése vagy cseréje?

– A legnehezebb az énekest pótolni, hiszen valójában a zenekar arca. Amikor Dan kilépett az együttesből, több száz embert meghallgattunk, mert itt azt akartuk, hogy egy kicsit se hasonlítson a hangja az előző énekesre. Carl-nak fantasztikus hangja van, nagyon jó skálán mozog, és megtaláltuk benne ezt a különbséget, amit kerestünk.

– Milyen repertoárral jönnek Vácra, a tavalyi lemezük dalai mellett a régi nagy Nazareth nótákra is őrjönghet majd a közönség?

– Persze, hiszen, ha turnézol, mindig hozod azokat a dalokat is, amiket mindenki hallani akar, valamint természetesen az új album dalai is felcsendülnek – bár a régiek kapcsán sem lesz könnyű dolgunk, hiszen 24 album közül válogathatunk. ♦

Oszd meg, hogy mások is tudjanak róla!