Gyertyák, csillagszórók: vigyázz, ha a tűzzel játszol!

karácsonyfaAdvent és karácsony idején gyakoriak a tűzesetek. Amikor odakint sötét és hideg van, szívesen gyújtunk a meleg szobában gyertyákat, mécseseket és csillagszórókat. Ám egy szikra belobbanását és a katasztrófát csak másodpercek választják el egymástól – hívja fel a figyelmet a katasztrófavédelem.

Amikor gyufáért vagy öngyújtóért nyúlunk, ritkán gondolunk arra, hogy egy órán belül leéghet a lakásunk. A veszély azonban mindig jelen van, ezért érdemes megszívlelni a tapasztalt szakemberek tanácsait. Hogy ne kerüljünk olyan helyzetbe, ami elronthatja örömünket.

Lássuk, hogyan előzhetjük meg a bajt!

Központi Gyógyszertár Vác

10 tipp a tűz megelőzése érdekében

1. A karácsonyfát a lehető legkésőbb szerezzük be. Az ünnepig tároljuk hideg helyen, nehogy az ágai és a levelei kiszáradjanak. Később, amikor elérkezik a díszítés ideje, a szobában stabilan rögzítsük, hogy ne dőlhessen el.

OLVASÁSRA AJÁNLJUK  „Isten maga az élet és ti a kórházakban ezt az életet szolgáljátok” - 20 éves a Váci Egyházmegye Kórházlelkészi és Lelkigondozói Szolgálata

2. Az adventi koszorút és a karácsonyfát, ha gyertya vagy mécses ég rajta, egy percre se hagyjuk őrizetlenül! A lángot mindig fújjuk el, mielőtt kimegyünk a helyiségből.

3. Ügyeljünk arra, hogy a gyertyaláng környezetében ne legyen gyúlékony anyag. Gyertyagyújtás előtt távolítsuk el ezeket!Ha tehetjük helyezzünk nem éghető anyagú alátétet a koszorú alá.

4. Különösen veszélyesek a száraz ágak és tűlevelek. Ezeket vágjuk le! A műfenyőre egyáltalán ne tegyünk gyertyát, csillagszórót! Ezeket inkább máshol gyújtsuk meg. Valódi fenyő esetén a gyertyákat ne a sűrű ágak közé tegyük, hanem a ritkásabb helyeket válasszuk.

5. A jelenlévőkkel beszéljük meg, mi a teendő, ha véletlenül meggyullad a fenyőfa vagy egyéb gyúlékony anyagok (pl. a tűzoltás módja vízzel vagy porral oltó készülékkel, a tűzoltóság és a mentők telefonszáma, menekülési útvonalak, értesítendő személyek neve és elérhetősége).

OLVASÁSRA AJÁNLJUK  Élővilágbarát kert átadó ünnepség április 27-én a váci Pannónia Házban, palántabörzével, szakmai és gyermekprogramokkal

6. Ha úgy ítéljük meg, hogy bármikor vészhelyzet adódhat, helyezzünk el készenlétben egy vízzel teli vödröt.

7. A leégett gyertyákat cseréljük ki újakra, nehogy a közelben valami lángra lobbanjon.

8. Amikor csillagszórót gyújtunk, szintén gondoljunk a tűz keletkezésének lehetőségére!

9. Az adventi koszorú alá ne tegyünk éghető anyagú alátétet (pl. kartonpapírt, fatálcát).

10. Spray-s dobozt ne használjunk nyílt láng közelében, mert a dobozban található hajtógáz könnyen lángra lobbanhat. A spray használata után alaposan szellőztessünk ki, hogy ne maradjon gáz a szoba levegőjében.

Mi a teendő, ha már tűz van?

Még ha úgy ítéljük is meg, hogy nincs nagy veszély, azonnal hívjuk ki a tűzoltókat a 105-ös telefonszámon, mert a tűz gyorsan terjed. A tűzoltók érkezéséig elkezdhetjük az oltást vízzel vagy porral oltó készülékkel. Nyissuk ki az ablakokat és az ajtókat, hogy a füst távozhasson.

OLVASÁSRA AJÁNLJUK  Szeretettel köszöntjük a szépkorú Csugányi Antalnét

A veszélyeztetetteket vigyük ki a helyiségből, nehogy a füstöt belélegezzék. Ha sérültek vannak, telefonáljunk a mentőknek is! Ha túl nagyok a lángok, ne kísérletezzünk az oltással, inkább gyorsan hagyjuk el a lakást! ♦

Oszd meg, hogy mások is tudjanak róla!
feliratkozás
visszajelzés
guest

0 hozzászólás
Inline Feedbacks
View all comments